Odškodnine v sodni praksi

Pregled zaključenih odškodninskih zadev na naših sodiščih kaže, da se odškodnine v sodni praksi za podobne poškodbe pogosto zelo razlikujejo. Zakaj?

Vzrok za različno dosojene odškodnine v sodni praksi pri zelo podobnih poškodbah gre v prvi vrsti pripisati kompleksnosti okoliščin, ki vplivajo na odmero zneska.

Preberi več

Odgovornost za delovno nezgodo

Pri poškodbah pri delu se oškodovancu, delodajalcu in odgovorni osebi zastavi vprašanje, ali je podana odgovornost za delovno nezgodo. Šele ko se potrdi, da je kriv, torej odgovoren delodajalec oziroma zavarovalnica (na podlagi sklenjenega zavarovanja odgovornosti), se lahko posvetimo obsegu škode. 

Predpogoj za začetek postopka uveljavljanja odškodnine za telesne poškodbe je nepravilnost oziroma napaka delodajalca, ki je povzročila škodni dogodek: neustrezna organizacija delovnega procesa, pomanjkljiva oziroma pokvarjena delovna oprema, neurejeno delovno okolje ali druge kršitve pravil varstva pri delu. Odgovornost za delovno nezgodo je praviloma krivdna, izjemoma pa objektivna.

Preberi več

Odškodnina za telesne poškodbe prek sodišča

Kako visoka bo odškodnina za telesne poškodbe, sodišče odloči po preučitvi oškodovančevih težav, upošteva pa tudi prisojene odškodnine v podobnih primerih.

Višina odškodnine za telesne poškodbe se določa na podlagi dveh temeljnih načel:

  • načelo individualizacije upošteva stopnjo in trajanje bolečin ter strahu v konkretnem primeru, zato je treba popoškodbene težave čim bolje predstaviti, saj to odločilno vpliva na odmero odškodnine,
  • načelo objektivne pogojenosti višine odškodnine se opira na sodno prakso, torej na prisojene odškodnine v podobnih primerih.    
Preberi več

Pomoč pri uveljavljanju odškodnine

Kdor se zaradi prometne nesreče znajde v neljubi vlogi oškodovanca, praktično vedno potrebuje strokovno pomoč pri uveljavljanju odškodnine.

Pri uveljavljanju odškodnine za telesne poškodbe je oškodovančev položaj povsem drugačen kot pri uveljavljanju odškodnine za poškodovano vozilo.

Preberi več

Odškodnina zaradi izgube zaslužka

Če med zdravljenjem poškodb, nastalih v prometni ali delovni nesreči, ne morete delati, vam pripada odškodnina zaradi izgube zaslužka.

Oškodovancem, ki zaradi telesnih poškodb ne morejo opravljati svojega običajnega dela, nastane precejšnja finančna škoda. Povzročitelji oziroma odgovorne osebe (zavarovalnice) na tovrstno škodo zelo radi pozabljajo, marsikateri oškodovanec pa ne ve, da mu pripada tudi odškodnina zaradi izgube zaslužka.

Preberi več

Odvetnik za odškodnine

Oškodovanci praviloma niso pravni strokovnjaki in morajo za uveljavljenje odškodnine poiskati pomoč strokovno usposobljene osebe.

Tako pri manjših kot večjih škodah se je najbolj smiselno obrniti direktno na odvetnika za odškodnine, čeprav pomoč poleg množice različnih »odškodninsko-poravnalnih družb« ponujajo tudi nekatere zavarovalnice.

Preberi več

Kako do odškodnine?

Ali sem upravičen do odškodnine za telesne poškodbe? Kdo jo bo izplačal oziroma od koga naj jo terjam? Kako visok znesek mi pripada? Na koga naj se obrnem?

Poškodovani v prometnih nesrečah in delovnih nezgodah, pa tudi tisti, ki so škodo utrpeli zaradi napak zdravnikov, odvetnikov, notarjev, računovodij in drugih oseb, so pogosto sprašujejo, kako do odškodnine.

Preberi več

Odškodnina za hude telesne poškodbe

Odškodnina za hude telesne poškodbe je najvišja za izjemno hude primere (VI. stopnja po Fischerjevem sistemu razvrščanja poškodb), ki pa so na srečo redki, bolj pogoste so zelo hude (V. stopnja) in hude poškodbe (IV. stopnja). Pri odmeri odškodnine se pri vsakem oškodovancu upoštevajo tudi subjektivne okoliščine, zato se odškodnine za podobne poškodbe lahko precej razlikujejo.   

S strani zavarovalnice ponujena odškodnina za hude telesne poškodbe je velikokrat prenizka, zato je zelo smiselno preveriti, ali se ne bi izplačalo višje odškodnine iztožiti na sodišču.

Preberi več

Odškodnina zaradi posebno težke invalidnosti bližnjega

Kdor zaradi izjemno hudih telesnih poškodb svojcev trpi duševne bolečine, mu po Obligacijskem zakoniku pripada odškodnina zaradi posebno težke invalidnosti bližnjega.

Gre za eno od zakonskih izjem, po kateri so do odškodnine upravičeni posredni oškodovanci, ki načeloma nimajo pravice do povrnitve škode, a se jim pod posebnimi pogoji omogoči izplačilo odškodnine za duševne bolečine. Krog upravičencev, ki so s poškodovancem praviloma zelo tesno čustveno povezani, je zakonodajalec določil v 180. členu Obligacijskega zakonika.

Preberi več